Genç Girişimciler Topluluğu

Kariyer Aşkıyla Genç Girişimciler Topluluğu Farkıyla

İletişim ve Takım Çalışması

Genç Girişimciler Topluluğu olarak düzenlediğimiz İletişim ve Takım Çalışması seminerinde iletişimin ve takım çalışmasının önemini irdelemek amacıyla PFW Havacılık Sanayi Ltd. Şti. İnsan Kaynakları Direktörü Ceyhan Kuyumcu’yu konuk ettik. İletişimin kişiler arası ilişkileri düzenlemede ne derece önemli olduğunu varsayarsak takım çalışmasının iletişimden ayrılamayacağını görebiliriz.

İnsanlar günlük yaşantıları boyunca hep iletişim içinde olma eğilimindedirler. Doğru iletişim kurmak için en önemli unsur dinlemektir.

Bir düşünceyi nasıl ‘duyduğunuz’ o düşünceyi ifade eden kişinin amacıyla örtüşmeyebilir. İnsanlar kalıcı izlenimlerinin %90’ını ilk 30 saniye içinde edinmektedirler. Bu sebeple beden dilini doğru kullanmak gerekir. Beden dili ve söylenen sözcükler bir araya geldiğinde etkili ve doğru bir iletişim kurulabilir. Yapılan bir araştırmaya göre iletişimi oluşturan unsurların oranı şöyledir:

 • Sözcükler: %7
 • Ses Tonu: %38
 • Beden Dili: %55

Sözlü iletişim en kolay iletişim yoludur. Fakat kimi durumlarda sözsüz iletişim kurmak gerekir. Sözsüz iletişimin unsurları ses tonu, konuşma hızı, duruş, yüz ifadesi, göz teması, el-kol hareketleri olarak sıralanabilir. Sözsüz iletişim etkilidir, duyguları belirtir aynı zamanda karşı tarafta belirsizliğe yol açar. Çift anlamlılığı vardır.

Kişiler özel bölgelerine girilmesinden hoşlanmadığını da belirten Kuyumcu kişilerarası mesafenin belirlediği sınırlar şöyle sıraladı:

50 cm – Özel Bölge

1.20 m – Kişisel Bölge

3.60 m – Sosyal Bölge

3.60- – Ortak Bölge 

‘Konuşmanın bir ihtiyaç, dinlemeninse bir sanat’ olduğundan bahseden Ceyhan Bey, bir kişiyi dinlerken dikkatin konuya toplanması ve düşünmek gerektiğini, etkili bir dinlemeyle o kişinin insan olarak önemli olduğunu, zaman ayrılmaya değer anlamlı fikirler ürettiğini ve kulak verilmeye değer olduğunu hissedeceğini belirtti.

Etkili dinleme için ise şu önerilerde bulundu:

 • Sözsüz sesler çıkarma
 • Küçük özetler yapma
 • Pekiştirme soruları sorma
 • Notlar alma
 • Beden dilinin etkin kullanımı
 • İlk defa duyuyormuş gibi bir tavır gösterme

Related posts:

 1. İletişim ve Takım Çalışması Semineri
 2. Etkili İletişim
 3. İLETİŞİM
 4. İş Hayatında İletişimin Önemi

, , , , ,

2 thoughts on “İletişim ve Takım Çalışması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>